SPLOTY TKANIN CHUSTOWYCH

Dziś chciałabym Wam troszkę opowiedzieć o splotach używanych w tkaninach chustowych. Czy umiałybyście je rozróżnić tylko dotykając tkaninę? W gruncie rzeczy nie jest to takie proste, szczególnie w przypadku splotów rzadziej spotykanych. Sploty poza tym, że inaczej wyglądają to charakteryzują się również innymi właściwościami podczas ich użytkowania.

Zanim przejdziemy do splotów przedstawię Wam pokrótce co to jest osnowa i wątek w tkaninie. Osnowa to nic innego jak układ nitek, który tworzy nam później tkaninę. Nitki te idą prostopadle do wątku, na tkaninie będą to te nitki pionowe. Układ nitek poziomych w tkaninie, wprowadzany przez mechanizm przerzutowy pomiędzy pionowe nitki osnowy według określonego splotu to oczywiście wątek. Tak ułożone nitki osnowy i wątku według określonego przez nas splotu tworzą tkaninę.

Najprostszym splotem jest splot skośny. Splot gdzie tkanina ma swoją prawą i lewą stronę. Jeśli zastosujemy różne kolory dla osnowy i wątku wytworzy nam się wówczas prosta tkanina dwustronna. Przykładem chusty o splocie skośnym jest Krata Arkadia od LennyLamb.

Chyba najbardziej popularny to tak zwany splot krzyżykowy, czyli skośno-krzyżowy. Tworzymy go ze splotu skośnego, tu prawa i lewa strona tkaniny będzie taka sama. Chusty w tym splocie bardzo dobrze się dociągają w różnych kierunkach. Z tego też powodu są one polecane osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z noszeniem dzieci w chustach.
Kolejnym splotem, również wywodzącym się ze splotu skośnego, jest splot jodełkowy, inaczej nazywany skośnym-łamanym na osnowie. Chusty w tym splocie są mięciutkie oraz każda ze stron jest inna.
Idąc dalej znajdziemy splot diamentowy, również wywodzący się ze splotu skośnego. Tu łamanie splotu występuje na osnowie i wątku razem. Tkaniny te charakteryzują się niską gramaturą do 250g/m2, choć najczęściej oscylują wokół 220g/m2. To w przypadku tego splotu na strukturze tkaniny powstaje ten elegancki, śliczny „diamencik”.
Rzadziej spotykany splot waflowy również wywodzi się ze splotu skośnego. Struktura tej tkaniny przypomina małe kwadraciki, gdzie kontury kwadratów są wypukłe, a środek wklęsły. Przykładem chusty o tym splocie jest Wafel Ecri z różem od Ivette Slings.
Poza wyżej wymienionymi splotami, pochodnymi splotu skośnego, wyróżniamy sploty typowo ozdobne: splot serduszkowy, moulin, perła, yucca. Są to sploty drobnowzorzaste, gdzie dzięki prostemu układowi wzorów powstają tkaniny o bardzo ciekawych i efektownych motywach.
Czasem pośród tkanin chustowych możemy spotkać również splot satynowy. Dziś splot ten nazywa się splotem atłasowym osnowowym. Splot atłasowy zasadniczy stosuje się do produkcji tkanin bawełnianych, lnianych i jedwabnych. Jest on również stosowany do wypełniania wzorów tkanin żakardowych.

Taką wisienką na torcie jest jednak splot żakardowy. To w nim powstają najbardziej efektowne tkaniny, chusty. Splot ten pozwala na uzyskanie motywu niegeometrycznego, bardzo bogatego we wzory. Tkaniny takie mogą być jedno lub wielobarwne. Przy dobrych krosnach żakardowych ograniczać nas może tylko nasza wyobraźnia. Chusty te są bardzo nośne, potrafią unieś sporo kilogramów bez żadnego dyskomfortu noszenia. Wzory na tkaninach żakardowych odzwierciedlane są bardzo dokładnie, dzięki czemu tkanina taka często sama w sobie tworzy obraz. Jest to najczęściej wybierany splot chust u osób już doświadczonych w chustowaniu dzieci.

Z powyższego widać wyraźnie, iż hasło „chusta do noszenia dzieci” to bardzo ogólne sformułowanie, pod którym kryje się całe mnóstwo różnych wariantów. Dobrze jest poświęcić chwilę i przeanalizować ich cechy charakterystyczne przed dokonaniem wyboru, gdyż wiele zależy od stopnia zaawansowania osoby noszącej. W tym gąszczu łatwo się zgubić, warto więc najpierw porozmawiać z Doradcą Chustowym, do czego gorąco zachęcam.

Czekam na Wasze pytania, na które bardzo chętnie odpowiem.

Przykładowe sploty tkanin chustowych
Agnieszka Pożyczka
JAK NOSIĆ DZIECKO W CHUŚCIE ZIMĄ?

Dodaj komentarz

Close Koszyk
Close Ulubione
Close

Close
Menu
Kategorie