Chusty

• Chusty do noszenia dzieci
W kategorii tej znajdują się chusty tkane, podzielone na 2 podkategorie: chusty długie i chusty kółkowe.
Chusty do noszenia dzieci szyte są w różnych rozmiarach, rozmiar ten dobieramy pod osobę noszącą, a nie pod dziecko. Chusty do noszenia dzieci, możecie znaleźć w różnych splotach, od splotu dla początkujących czyli skośno-krzyżowym, serduszkowym, jodełkowym aż po chusty żakardowe utkane z bawełny czy z bawełny z różnymi domieszkami.
Noszenie w chuście tkanej długiej czy kółkowej niema ograniczenia wiekowego, możemy zacząć już bezpośrednio po porodzie. Pamiętaj, że noszenie dziecka w chuście sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie jest szczęśliwsze i Wasza bliskość zaprocentuje na pewno w przyszłości. Nie wspomnę o tym, że osoba nosząca ma wolne ręce i oprócz zajmowania się dzieckiem może zrobić cokolwiek innego czy to w domu czy w pracy. Bardzo często dzieciom noszonym w chustach szybciej dojrzewają bioderka ponieważ nosząc musimy ładnie podwinąć miednicę co jest bardzo na plus dla maluszków.
Chusty tkane pomagają przy dolegliwościach żołądkowych. Są one noszone w pionie, czują ciepło, dzieci kochają taką pozycję. Świetna pozycja również dla dzieci w refluksem żołądkowym bowiem im też noszenie w pionie bardzo pomaga.
Kupując swoją pierwszą chustę czy też kolejną i stojąc przed wyborem czy tkana czy kółkowa musimy określić sobie gdzie, kiedy i na jak długo chcemy nosić nasze dziecko w chuście. Jeśli to mają być tylko krótkie wypady z psem i maleństwem na spacer, lub krótkie transportowanie dziecka z samochodu do danego punktu które nie jest odległe i nie zajmuje bardzo dużo czasu, a my potrzebujemy to zrobić szybko to świetnym wyborem dla nas będzie chusta kółkowa. Jeśli natomiast chcielibyśmy chodzić z naszym dzieckiem dłużej bo uwielbia być noszony, i te noszenie będzie zarówno po domu jak i na spacerach. Chcesz spędzać z dzieckiem jak najwięcej czasu blisko siebie, chcesz rozwijać między wami tą bliskość, która w rozwoju malutkich dzieci jest bardzo ważna to powinnaś zwrócić uwagę na chusty długie.

Chusty długie długie czy też kółkowe to chusty tkane gdzie ważna jest również ich gramatura. Chusty do noszenia dzieci występują w gramaturach od 200g/m2 do 300-400g/m2. Najpopularniejszą gramaturą jest jednak 250-270g/m2. W takich chustach nosi się wygodnie dziecko w każdym wieku. Zarówno chusta taka będzie optymalna dla noworodka jak i dla starszego dziecka. Podczas wyboru chusty często dosyć istotne znaczenie ma moment w którym kupujemy chustę. Jeśli kupujemy dla malutkiego noworodka to wybierzmy tą chustę z mniejszą gramaturą do maksymalnie 250g/m2. Fajnymi chustami na początek są chusty o gramaturze 210g/m2. Są one cieniutkie i świetnie się je dociąga. Jeśli kupujemy chustę już dla dziecka, które ma około 3-4 miesięcy to celujmy w gramaturę średnią 250g/m2-270g/m2. Będzie to dla Was świetna chusta na cały okres chustonoszenia.
Podczas zakupu swojej pierwszej chusty do noszenia dzieci, kiedy osoba dopiero co uczy się wiązać lub dopiero co będzie się uczyła zwróć uwagę czy chusta ta ma dwie różne krawędzie kolorystyczne. Bardzo to pomaga podczas dociągania chusty. Chusta wtedy sama w pewien sposób podpowiada Ci czy nie skrzyżowałaś chusty czy idzie ona prawidłowo. Producenci często to oznaczają jako gradacja pozioma, czyli kolory idą po dłuższym boku. Na pewno do takich chust będą zaliczać się pasiaki czyli chusty o splocie skośno-krzyżowym, które szyte są w pasy. Są to idealne chusty na początek. Jeśli nie chcemy zwykłych pasów, a chustę o splocie serduszkowym lub żakardowym to szukajmy na początek takiej chusty gdzie kolory jej ułożone są poziomo. U nas na stronie odnajdzie oznaczenie „dwie różne krawędzie lub gradacja pozioma”.
Rozmiary chust tkanych:
1 – chusty kółkowe występują na rynku w dwóch rozmiarach 1,7m dla osób małych, szczupłych, niskich oraz rozmiar 2,1m taki najpopularniejszy, standardowy dla osób o wzroście 1,65m wzwyż;
2 – chusty tkane mają już więcej rozmiarów, który dopasowuje się zazwyczaj do płci i rozmiaru odzieży osoby noszącej oraz do wiązania, które chcielibyśmy zawiązać; my podamy rozmiarówkę dla najpopularniejszego wiązania kieszonka przy zastrzeżeniu, że wiązać będzie kobieta (mężczyźnie należy zawsze wziąć rozmiar większy)
a) 3,6m – dla kobiet o rozmiarach XS
b) 4,2m – dla kobiet o rozmiarach S, małe M
c) 4,6m – najpopularniejszy rozmiar – dla kobiet o rozmiarach M,L,XL
d) 5,2m – dla kobiet o rozmiarach 2XL, 3XL
e) 6,0m – dla kobiet o rozmiarach 4XL +

Jeśli nastawiamy się na inne wiązanie np:
– kangurek ( wiązanie 0+) – starczy nam chusty o rozmiar mniejsza niż do kieszonki
– 2X ( wiązanie 4m+) – potrzebujemy chustę długości takiej jak do kieszonki, jeśli jesteśmy na pograniczu rozmiaru to należy zakupić ten większy rozmiar.
– plecak prosty (wiązanie na plecach 4m+) – długość chusty będzie o 1 rozmiar mniejszy niż do kieszonki
– plecak z koszulką (wiązanie na plecach 4m+) – długość chusty podobna do długości jaką potrzebujemy na kieszonkę

Chusty długie do noszenia dzieci to chusty najpopularniejsze na rynku zarówno polskim jak i zagranicznym. Aby zawiązać chustę z dzieckiem potrzeba jest dobrać odpowiednie wiązanie. Sposobów na wiązanie takiej chusty jest wiele jednak najpopularniejsze to:
• kieszonka od 0 mcy+
• kangurek od 0 mcy+
• 2X od 4 mcy+
• plecak prosty od 4 mcy+
• plecak z koszulką od 4 mcy+
Najbardziej uniwersalnym wiązaniem jest kieszonka, jest to również wiązanie najprostsze dlatego 80% mam decyduje się właśnie zawiązać swoje dziecko w kieszonkę.
Aby zakupić odpowiednią dla siebie chustę długą potrzebujemy znać rozmiar chusty, który będzie nam potrzebny do zawiązania danego wiązania.
Na rozmiar chusty ma wpływ:
• płeć
• rozmiar osoby noszącej
• rodzaj wiązania
Jaki rozmiar chusty tkanej długiej będzie dla mnie odpowiedni? (biorąc pod uwagę najpopularniejsze wiązanie kiszonkę)
• Rozmiar XS – chusta 3,6m
• Rozmiar S, małe M – chusta 4,2m
• Rozmiar M,L,XL – chusta 4,6m – najpopularniejesza na rynku
• Rozmiar 2XL,3XL – chusta 5,2m
• Rozmiar 4XL wzwyż – chusta 6,0m
Gramatura – jest to waga chusty przypadająca na metr kwadratowy chusty, inaczej mówiąc jest to grubość chusty;
Dla osób poczatkujących zaleca się gramaturę maksymalnie średnią do 270g/m2, jeśli mamy do czynienia z noworodkiem zakupmy chustę cienką do 250g/m2 aby wiązania wychodziły Wam komfortowo.
Splot tkaniny – splot tkaniny to nic innego jak sposób szycia chusty. Najpopularniejsze z nich to:
1. splot skośno-krzyżowy gdzie wyszywane są tak zwane pasiaki czyli chusty w paski, podstawowy splot, najlepiej się dociąga osobom początkującym z malutkimi dziećmi;
2. splot serduszkowy rodzaj tkania gdzie na tkaninie powstają malutkie serduszka, chusty bardzo delikatne i mięciutkie, super do noszenia od 1 dnia życia zarówno dla początkujących jak i wprawionych osobach w noszeniu;
3. splot jodełkowy również rodzaj tkania tkaniny tworzący wzór choineczki na chuście. Również są to chusty przewiewne, miękkie i odpowiednie dla małych dzieci;
4. splot żakardowy to wszystkie chusty z różnoraka grafiką, która nie jest nadrukowywana w chustach tylko wyszywana. Jest to splot najbardziej skomplikowany do utkania, do wyszycia wzoru często jest potrzebne tysiące nici w różnych kolorach aby efekt był jak najbardziej zbliżony do realnego;

Chusty kółkowe to chusty tkane zakończone 2 kółkami najlepiej aby były to kółka aluminiowe.
Występują one w dwóch rozmiarach:
– 1,7m – dla osób niskich i szczupłych
– 2,1m – rozmiar standardowy – dla osób o wzroście 1,65 i rozmiarach S wzwyż.
Chusty odpowiednie zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Dzięki temu iż nie trzeba tu chusty wiązać wystarczy przełożyć przez kółka i dociągnąć sprawia, że aktualnie jest to najłatwiejsze rozwiązanie dla osób początkujących.
Przy doborze chusty kółkowej oprócz rozmiaru zwróćmy uwagę na gramaturę oraz wielkość kółek. Zazwyczaj jeśli niema innej adnotacji to są to kółka w rozmiarze L i takie są najlepsze. Inne, mniejsze kółka mogą sprawić że nie będziemy w stanie prawidłowo rozłożyć chusty na nich, a następnie dociągnąć chusty. Omijajmy kółka nie aluminiowe, plastikowe ponieważ są one słabej jakości i również nasza przygoda z noszeniem w chuście kółkowej może się szybko zakończyć wymianą kółek na nowe. (na naszym sklepie sprzedajemy jedynie kółka duże i aluminiowe!)
Jaka gramatura najlepsza do chusty kółkowej?
Jeśli zaczynamy dopiero przygodę z chustonoszeniem, noszeniem w chuście kółkowej zwróćmy uwagę aby była to chusta cienka lub średniej grubości max 270g/m2, jednak najlepszym rozwiązaniem byłoby 250g/m2.
Chustować, nosić dziecko w chuście kółkowej można do osiągnięcia przez niego wagi 15kg. Na taką wagę są testowane chusty kółkowe u producentów.

Close Koszyk
Close Ulubione
Close

Close
Menu
Kategorie