JAKIE NOSIDEŁKO BĘDZIE DLA NAS NAJLEPSZE??

Często nas pytacie, jakie nosidło będzie dla Was i dla Waszego dziecka najlepsze?

W artykule tym chciałabym przedstawić rodzaje najpopularniejszych dziś nosideł, jakie możecie znaleźć na rynku. Pamiętajcie, to, co jest dostępne na rynku w sprzedaży, nie zawsze jest dobre dla Waszego dziecka. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z informacjami o nosidłach, o ich budowie, sprawdzić dla jakich dzieci są odpowiednie. 

Najważniejszą rzeczą z punktu widzenia wyboru nosidła wcale nie jest waga dziecka, pierwsze i najistotniejsze pytanie to szerokość panelu dolnego. Znając szerokość panelu dolnego od razu odrzucimy tzw. wisiadło, gdyż niema dobrego nosidełka ergonomicznego, gdzie szerokość ta to 10 cm albo i mniej. W tak zwanych wisiadłach dzieci nie siedzą, a wiszą na kroczu, co jest oczywiście bardzo dla nich nie zdrowe, nie ma tu możliwości poprawnie ułożyć stawów biodrowych. Po drugie są bardzo niewygodne dla dzieci przez to, że cały ciężar ciała dziecka napiera na krocze. Trzeba też pamiętać, iż w wisiadle na siłę zmuszamy dziecko do wyprostu. Nie zmuszajmy więc dzieci do przebywania w nich, bo akurat to nosidełko było TANIE. Są tanie nosidełka, a polecane przez nas, doradców noszenia czy przez fizjoterapeutów, nie trzeba od razu mierzyć w górną półkę cenową. 

Najpopularniejszymi modelami nosidełek do noszenia dzieci są obecnie:

Nosidło regulowane ergonomiczne

Na czym to regulowanie polega?? Czy, jeśli to jest regulowane, to w innych nosidełkach nie da się dopasować nosidełka do rodzica? 

Nosidełka regulowane to takie nosidełka, gdzie możemy za pomocą rzepów, troczków, nap regulować szerokość panelu dolnego pod konkretne dziecko, jakie będzie aktualnie noszone. To świetna opcja, gdy w domu jest dwójka maluchów różnego wzrostu. Tu łatwo w ciągu 5 sekund możemy dopasować panel tak, aby był takiej szerokości, jaką zalecają fizjoterapeuci, czyli powinien kończyć się bezpośrednio przed kolanem, aby dziecko mogło swobodnie zgiąć nóżkę. W nosidełkach tych, aby były odpowiednie zarówno dla dziecka małego, jak i nawet dwu i pół letniego, musi być też regulacja wysokości panelu. W zależności od producenta nosidełka odbywa się to troczkami, guziczkami lub klamrami. Wszystko po to, aby nosidełko było dobrze dopasowane dla dzieci o różnych gabarytach. Nosidełko to posłuży nam znacznie dłużej, ale niestety zazwyczaj jest droższe. Nosidła te, jak podają producenci, można używać od 2 miesiąca życia, nie mniej jednak warto zaczekać, aż dziecko troszkę podrośnie, zacznie samo się przekręcać na boki lub nawet samodzielnie siadać. Myślę, że 5-6 miesiąc życia będzie odpowiedni na pierwsze próby. Może się zdarzyć, że dziecko 6 miesięczne będzie za małe do takiego nosidełka, proponowałabym zawsze z tymi mniejszymi dziećmi dobierać nosidełko stacjonarnie, aby wybrać takie nosidełko, gdzie pozycja dziecka i jego otulenie panelem miękkim będzie najlepsze. Nawet mało znaczący element, jak grubość chusty, z jakiego zostało uszyte nosidełko, może znacząco wpływać na pozycję naszego dziecka w nosidełku. 

Nosidełko to będzie dobre zazwyczaj dla dzieci od rozmiaru 68 do 92-98 (tu już należy patrzeć na konkretnego producenta, różnie nosidełka te są szyte).

W kwestii regulacji nosidełka pod rodzica, czyli, aby pasowało zarówno na szczupłą mamę, jak i postawnego tatę, nie należy się o to obawiać, gdyż w każdym, z omawianych w tym artykule nosideł jest odpowiednia regulacja. Bardzo rzadko zdarza się iż ta regulacja jest niewystarczająca.

Z najpopularniejszych modeli aktualnie dostępnych na rynku możemy wymienić: 
– LennyUpGrade – LennyLamb
– Kavka multi-age – Kavka
– Prime – LittleFrog
– EveryAge – Everyslings

Na zdjęciu obok 2 przykładowe nosidełka ergonomiczne regulowane.

Nosidełko regulowane ergonomiczne LennyUpGrade - LennyLamb
Nosidło regulowane ergonomiczne Kavka multi-age - Kavka

Nosidło hybrydowe

Hybryda to odkrycie ostatnich 2 lat. Jest to połączenie nosidła wrap tai, nosidła całkowicie wiązanego i nosidła ergonomicznego. Pas biodrowy zapinany jest na klamry, a pasy naramienne tak, jak w przypadku wrap tai, są zrobione z chusty do odpowiedniego zawiązania. Nosidło to powstało ze względu na zapotrzebowanie jakie pojawiło się w tym okresie na rynku, na nosidełko odpowiednie i zdrowe dla dzieci niesiedzących samodzielnie. Nosidło dla dzieci niesiedzących, których nie możemy sztucznie prostować sprawdza się świetnie. Dzieci przyjmują w nich pozycję podobną do pozycji jaką uzyskujemy w chuście. 
Hybrydy zazwyczaj są regulowane pod wzrost dziecka i możemy używać je bezpiecznie od rozmiaru 62-68 w zależności od modelu nosidełka. Ja jednak jestem ostrożna z polecaniem ich dzieciom mniejszym niż rozmiar 68. Pamiętajmy iż stabilność w najlepszym nawet hybrydowym nosidełku będzie mniejsza niż w chuście a przy malutkich dzieciach, które są wiotkie i malutkie ta stabilność pozycji dziecka jest bardzo ważna. Nosidła te zazwyczaj są szyte z regulacją do rozmiaru 104, chociaż producenci wprowadzają już powoli na rynek, po sukcesie jakim były nosidła hybrydowe, rozmiary dla przedszkolaków. 

Pamiętajmy, jeśli szukasz nosidełka dla mniejszego dziecka to taka hybryda będzie dla Was idealnym rozwiązaniem. Na rynku obecnie praktycznie każdy  producent ma w ofercie nosidełko hybrydowe. Chociaż zasada działania i ogólna budowa jest w nich podobna to różnią się one drobnymi szczegółami bardzo ważnymi podczas noszenia, dlatego tak ważne jest możliwość dopasowania tego nosidełka pod konkretną osobę i dziecko.
Mamy te nosidełka w wypożyczalni i jeśli jesteś zainteresowana dopasowaniem nosidełka do siebie przed zakupem zapraszam pod link: https://tulove.pl/wypozyczalnia/

Z najpopularniejszych modeli aktualnie dostępnych na rynku możemy wymienić: 
– LennyHybrid – LennyLamb
– Kavka Handy – Kavka
– Click&Tie – Everyslings
– Half Buckle – Tula

Nosidełko Kavka Handy - Black dandelions - Kavka
Nosidełko LennyHybrid - Pod liściem Złota Jesień - LennyLamb

Nosidło ergonomiczne

Standardowe nosidełko ergonomiczne w rozmiarach Baby (Standard) i Toddler.

Są to nosidełka bardzo podobne do nosidełek ergonomicznych regulowanych tyle, że tu panel szyty jest na stałe i niema możliwości regulacji pod wzrost dziecka. Możliwość regulacji, dopasowania pod rodzica, oczywiście występuje, podobnie jak w każdym innym nosidle do noszenia dzieci. Z racji tego, iż nie ma tu regulacji pod wzrost dziecka, nosidełka te są rozmiarowe.

Możemy kupić rozmiar:

** baby/standard, które będzie odpowiednie dla dzieci od 8 miesięcy do maksymalnie 1,5 roku – rozmiar ubranek 80-86

** toddler, które będzie odpowiednie dla dzieci od 1,5 roku do 2lat – rozmiar ubranek 92-98

** toddler plus, które będzie odpowiednie dla dzieci od 2 roku życia do 4 lat – rozmiar ubranek 98-110 – tu zaznaczam, iż tylko nieliczni producenci mają w swojej ofercie ten rozmiar.

Z najpopularniejszych modeli aktualnie dostępnych na rynku możemy wymienić:
– LennyGo – LennyLamb
– Tula Standard – Tula
– Toddler – Little Frog

Nosidełko LennyGo - LennyLamb

Nosidło onbuhimo

Onbuhimo jest nosidełkiem klamrowym, bez pasa biodrowego, jak to było w nosidłach ergonomicznych. Nosidło to możemy stosować dla dzieci już siedzących samodzielnie i chodzących chociażby przy meblach. Zalecane są dla kobiet w ciąży, które noszą swoje starsze potomstwo, przez to właśnie, iż niema w nim pasa biodrowego opasającego brzuch osoby noszącej. W nosidełku tym najwygodniej nosić dziecko na plecach, ale nie wyklucza się opcji noszenia na brzuchu. Ta opcja oczywiście jest możliwa, jedynie jest ona mniej wygodna.

Nosidła te również często występują w rozmiarówce Baby/Toddler. Należy więc sprawdzać szerokość panelu dolnego, aby móc dobrać odpowiedni rozmiar.

W Polsce nosidełka Onbuhimo szyje firma LennyLamb jako jedna z nielicznych.

Nosidło Onbuhimo Karuzela Barw - LennyLamb

Nosidło Wrap Tai

Jest to kompromis pomiędzy chustą, a nosidełkiem. Możemy go zacząć używać troszkę wcześniej niż inne nosidełka, jeśli mamy pewność, że dobrze otulimy maleństwo materiałem. Nosidło to ma uszyty panel, jak w standardowym nosidle, a pas biodrowy, jak i naramienny to pasy chusty, które należy zawiązać w odpowiedni sposób. Można w nich nosić zarówno na brzuchu, jak i na plecach rodzica. Tu również występuje rozmiarówka, baby – toddler.

Podsumowując, chcąc wybrać dla siebie najlepsze nosidełko, musimy popatrzeć na wiek naszego maleństwa, gdyż inne nosidełka będą dobre dla młodszych dzieci, a inne dla starszych. Warto sobie też odpowiedzieć na pytanie, przez ile czasu i gdzie chcemy nosić?? Czy na krótkie dystanse, np. aby tylko zaprowadzić i odebrać starsze rodzeństwo ze szkoły i zależy nam na nosidle kompaktowym, jak nosidełko Onbuhimo, czy planujemy dłuższe wycieczki górskie, dłuższe spacery po plaży i aby było mega wygodne i odciążające wagę dziecka. W tym wypadku oczywiście skierujemy się po nosidełka z pasem biodrowym: ergonomiczne regulowane czy też hybrydowe. 

Osobom które chcą nosić swoje dzieci, a mają problemy z kręgosłupem, w szczególności skoliozę i inne wady, polecam nosidełka ergonomiczne z pasem biodrowym. Najlepiej jeszcze zwróć uwagę, aby pasy naramienne dało się zapiąć na krzyż nosząc dziecko na brzuchu. Odciążenie naszego kregosłupa w takim zapięciu w porównaniu z zapięciem jak przy zwykłym plecaku jest znacznie lepsze.

Pamiętaj, dziecko w nosidełku nosimy brzuchem do rodzica. Pozycja przodem do świata nie jest zalecana przez lekarzy i fizjoterapeutów.

Mała podpowiedź dla początkujących: najważniejsza miara to szerokość panelu dolnego, czyli zmierzmy naszemu dziecku długość od kolanka do kolanka podczas gdy siedzi ono np. „po turecku”, idąc centymetrem pod pupa dziecka. Z tym wymiarem dobierzmy najlepsze nosidełko dla siebie. 

W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu info@tulove.pl

Dodaj komentarz

Close Koszyk
Close Ulubione
Close

Close
Menu
Kategorie